O PROJEKCIE

19 wierszy o planecie. Usłysz głos poetek i poetów.

19 poetyckich głosów z całej Europy przemawia w jednej sprawie. Dzięki organizowanej przez EUNIC Warszawa akcji „Wiersze w mieście” artystyczne spojrzenie na kwestię ekologii, troskę o planetę i jej stan, który jest efektem działań człowieka może być tej wiosny wyraźniej słyszalne niż przemówienia aktywistów. Tegoroczna odsłona „Wierszy w mieście” jest wyjątkowa z uwagi na sytuację, w jakiej znalazł się cały świat z powodu pandemii. Akcja w przestrzeni startuje 15 kwietnia i potrwa miesiąc.

„Natchnienie, czymkolwiek ono jest, rodzi się z bezustannegonie wiem”. Zdanie wypowiedziane przez Wisławę Szymborską w jej noblowskim odczycie w grudniu 1996 roku, ma teraz szczególny wydźwięk. „Nie wiem” to dwa słowa, które nie tylko poeci, ale i duża część mieszkańców globu powtarza dziś wyjątkowo często. Nie wiemy, jak będzie wyglądał świat po pandemii. Nie wiemy też, jak będzie się rysować przyszłość Ziemi i jej mieszkańców w dobie postępujących zmian klimatycznych i globalnego ekologicznego kryzysu.

Twórcom „Wierszy w mieście” zależy, by w 2020 roku artystyczny głos poetek i poetów z 19 europejskich krajów przekroczył nie tylko te prawdziwe, ale też wirtualne granice i dotarł do publiczności w każdej polskiej miejscowości. Poezja wybrzmi pełną mocą, m.in. za pośrednictwem internetowych kanałów oraz mediów społecznościowych.

Przez cały miesiąc od 15 kwietnia do 15 maja, w całym kraju będzie można przeczytać usłyszeć wiersze autorek i autorów pochodzących z: Austrii, Danii, Estonii, Flandrii, Hiszpanii, Irlandii, Luksemburga, Republiki Malty, Republiki Czeskiej, Niemiec, Polski, Republiki Mołdawii, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. 

Organizatorzy zachęcają, by internauci nagrywali wideo z własnymi interpretacjami wierszy i dzielili się nimi z odbiorcami w swoich kanałach społecznościowych tagując fanpage „Wierszy w mieście”. Nagrane wiersze można także udostępniać do publikacji w wiadomości prywatnej na stronie www.facebook.com/wierszewmiescie lub wysyłając wideo na adres k.szmytko@businessandculture.pl.

Wiersze w mieście, 15 kwietnia–15 maja 2020